3.jpg

Plakat pielgrzymki

Plakat Rowerowej Pielgrzymki Głogowskiej na Jasną Górę 2022

Newsletter

Pomogli nam

Miasto Głogów

Powiat Głogowski

Gmina Głogów

Gmina Radwanice

Gmina Grębocice

Gmina Jerzmanowa

Gminne Centrum Kultury Jerzmanowa

Farby Artur Kulik

Marzena Śledź - doradca kredytowy

SOBOTA Sp.z o.o.

Dom-Bud

Jubo-Trans sp. j.

Wikon Nowa Sól

Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A.

Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie

Parafia pw. MB Nieustającej Pomocy w Zielonej Górze

Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Otyniu

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Bytomiu Odrzańskim

Sanktuarium Jutrzenki Nadziei w Grodowcu

Parafia pw. Matki Bożej Bolesnej w Tymowej

Centrum Kultury w Rudnej

Sołectwo Toszowice

Centrum Turystyki i Kultury w Ścinawie

Miasto Ścinawa

Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Ścinawie

Sołectwo Moczydlnica Klasztorna

Parafia pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Moczydlnicy Klasztornej

Parafia Niepokalanego Serca NMP w Strupinie

Sołectwo Strupina

Miasto Oborniki Śląskie

Gimnazjum im. Jana Pawła II w Obornikach Śląskich

Sanktuarium św. Antoniego Padewskiego w Obornikach Śląskich

Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy

Sołectwo Łozina

Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Górskiego w Łozinie

Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Łozinie

Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy Caritas Archidiecezji Wrocławskiej w Dobroszycach

Sołectwo Cieśle

Parafia św. Antoniego Padewskiego w Miłowicach

Gmina Rychtal

Parafia Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Rychtalu

Parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Trzcinicy

Sołectwo Kostów

Parafia św. Augustyna w Kostowie

Parafia św. Antoniego Padewskiego w Roszkowicach

Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Kalwaryjskiej w Praszce

Sołectwo Kościeliska

Parafia Narodzenia NMP w Kościeliskach

Szkoła podstawowa w Kościeliskach

Miasto Olesno

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 w Oleśnie

Parafia Bożego Ciała w Oleśnie

Parafia Józefa Oblubieńca NMP we Wręczycy Wielkiej

Przydatne informacje

W jakim terminie odbywa się pielgrzymka?
Pielgrzymka rozpoczyna się o godz. 7:00 (od godz. 6:30 pakowanie bagaży i przygotowanie do wyjazdu), 30 czerwca 2022 r. przed kościołem NMP Królowej Polski w Głogowie. Dla pielgrzymów wyruszających ze Świebodzina, pielgrzymka rozpoczyna się o godz. 8:00, 29 czerwca 2022 r. przed kościołem Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie. Dla pielgrzymów wyruszających z Zielonej Góry, pielgrzymka rozpoczyna się o godz. 12:00, 29 czerwca 2022 r. przed kościołem Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Zielonej Górze. Przybycie na Jasną Górę planowane jest 3 lipca 2022 r., o godz. 11:00. Zakończenie pielgrzymki i powrót przewidziany jest na godz. 16:00.

Czy przed pielgrzymką odbędzie się spotkanie organizacyjne?
Tak, przed pielgrzymką odbędzie się spotkanie organizacyjne. Spotkania odbędą się:

  • 14 czerwca 2022 r., godz. 16:00 - Świebodzin, kościół pw. Miłosierdzia Bożego,
  • 14 czerwca 2022 r., godz. 19:00 - Zielona Góra, kościół pw Matki Bożej Nieustającej Pomocy,
  • 22 czerwca 2022 r. godz. 19:00 - Głogów, kościół pw. NMP Królowej Polski.

Kto może być uczestnikiem pielgrzymki?
W pielgrzymce mogą uczestniczyć osoby pełnoletnie, oraz młodzież w wieku powyżej 15 lat. Ważne, aby osoby niepełnoletnie posiadały kartę rowerową lub prawo jazdy kat. AM, A1, B1, T i pisemną zgodę od rodziców lub opiekunów. Istotnym wymogiem uczestnictwa jest posiadanie odpowiedniego stanu zdrowia.

Jaki jest koszt uczestnictwa w pielgrzymce?
Dla pielgrzymów wyruszających z Głogowa koszt pielgrzymki to 200 zł. Dla pielgrzymów wyruszających z Zielonej Góry koszt to 220 zł. Dla pielgrzymów ze Świebodzina to 220 zł. Koszt obejmuje m. in. trzy posiłki dziennie, przewóz bagażu, noclegi, ubezpieczenie NNW. Pielgrzymi chcący wrócić autobusem do Głogowa, Zielonej Góry lub Świebodzina mogą zgłosić taką chęć podczas zapisu na pielgrzymkę. Koszt powrotu do Głogowa, Zielonej Góry i Świebodzina to 80 zł.

Kiedy i jak zapłacić za pielgrzymkę?
Za pielgrzymkę możesz zapłacić na spotkaniu organizacyjnym lub w dniu wyjazdu pielgrzymki - jeszcze przed wyruszeniem.

Jaka jest trasa Rowerowej Pielgrzymki Głogowskiej?
Szczegółową trasę można zobaczyć tutaj. Miejscowości przez które będziemy przejeżdżać to: Grębocice, Grodowiec, Toszowice, Ścinawa, Moczydlnica Klasztorna, Strupina, Oborniki Śląskie, Trzebnica, Łozina, Dobroszyce, Cieśle, Dziadowa Kłoda, Nowa Wieś Książęca, Kępno, Wieruszów, Parcice, Mokrsko-Osiedle, Kałuże, Napoleon, Krzepice, Truskolasy, Częstochowa, Jasna Góra.

Co należy zabrać na pielgrzymkę?
Po pierwsze to swoją osobistą intencję, którą chcemy przedstawić Pani Jasnogórskiej. Następnie, dobry humor, wyrozumiałość, życzliwość, otwartość i kulturę osobistą. Z kwestii technicznych to: sprawny i wyregulowany rower, kask, przynajmniej dwie dętki, bagaż, sztućce, leki które przyjmujemy, śpiwór, karimata, przybory do higieny osobistej.

Jak się ubrać?
Najlepiej ubrać się w odzież termoaktywną, która będzie dobrze odprowadzać pot z naszego ciała. Niezbędne są również spodenki rowerowe z wkładką amortyzującą tzw. "pampersem". Pozwolą one spędzić 4-5 dni na rowerowym siodełku, minimalizując odciski i ból. Przydadzą się też okulary - najlepiej przeciwsłoneczne - chronią oczy przed słońcem i przed wpadaniem owadów do oka podczas jazdy rowerem.

Jakim rowerem najlepiej wybrać się na pielgrzymkę?
Najlepiej wybrać się rowerem, który jest sprawny, wyregulowany i nasmarowany. A jeśli chodzi o typ roweru to dobrze sprawdzą się rowery górskie, trekkingowe i crossowe, gravelowe. W przypadku rowerów szosowych trzeba brać pod uwagę dwie rzeczy: część trasy wiedzie drogami o nie najlepszej nawierzchni, prędkość poruszania się pielgrzymki bliższa jest jeździe rekreacyjnej niż wyścigowi kolarskiemu. Zdecydowanie na pielgrzymce nie sprawdzą się rowery: miejskie, tzw. składaki (szczególnie z małymi kołami), BMX oraz wszystkie te, które nie posiadają przełożeń lub mają ich tylko kilka. Takimi rowerami ciężko rozwinąć i utrzymać przez dłuższy czas prędkość powyżej 18-20 km/h. Również na stromych podjazdach nie są w stanie zapewnić dobrego przełożenia, żeby wjazd pod górę nie był zbyt męczący.

Czy muszę zabierać jedzenie?
Nie ma takiej potrzeby. W ramach opłaty za pielgrzymkę zapewnione jest pełne wyżywienie czyli śniadanie, obiad i kolacja. Jeśli stosujesz specjalną dietę, wtedy należy we własnym zakresie uzupełnić posiłki o swoje niezbędne produkty spożywcze.

Zepsuje mi się rower w trakcie jazdy i co dalej?
Niektórzy pielgrzymi będą służyć nam jako mechanicy rowerowi. Pielgrzymkowy mobilny serwis rowerowy nie jest w stanie zapewnić wszystkich części zamiennych, dlatego zalecane jest zabrać dętki indywidualnie dopasowane do rozmiaru koła naszego roweru. Serwis będzie w stanie wykonać drobne naprawy i regulacje. Poważniejsze naprawy nie będą realizowane. Dlatego należy przygotować rower do jazdy jeszcze przed wyruszeniem na pielgrzymkę. Za ewentualne części zamienne należy zapłacić samemu. Gdy dojdzie do awarii roweru w trakcie jazdy i defekt uniemożliwi dalszą jazdę, należy skorzystać wtedy z pomocy samochodu. Na końcu peletonu pielgrzymki jedzie samochód, który zabierze zepsuty rower oraz Ciebie i przywiezie na najbliższy odpoczynek.

Gdzie będą noclegi, czy muszę zabierać namiot?
Po intensywnym dniu pielgrzyma - rowerzysty przychodzi czas na odpoczynek. Noclegi organizowane są w szkołach, salach sportowych lub remizach. Każdy pielgrzym powinien posiadać karimatę i śpiwór. Gospodarze zapewniają dostęp do węzła sanitarnego. Podczas noclegów należy zachować kulturę osobistą, czystość, porządek oraz ciszę, aby nie przeszkadzać innym pielgrzymom podczas snu oraz żeby gospodarze zapamiętali nas jako miłych gości, a przez to zechcieli nas podjąć w przyszłych latach.

Co z bagażem?
Bagaże pielgrzymów są przewożone między miejscami noclegu. Pielgrzymi mają dostęp do zasadniczego bagażu dopiero po dojechaniu na miejsce noclegu. Bagaż podręczny z najbardziej potrzebnymi rzeczami w ciągu dnia, należy umieścić na swoim rowerze. Własne części zamienne i dętki do swojego roweru w podpisanych opakowaniach można zostawić w mobilnym serwisie rowerowym.

Gdzie można zostawić rower podczas Mszy św. lub noclegu?
Podczas Mszy św. rowery można należy zostawić przed kościołem, będą one pilnowane przez wyznaczone osoby. Podczas noclegów, rowery można wprowadzić do pomieszczenia, w którym nocujemy, będzie ono zamykane na klucz. Przy wprowadzaniu i parkowaniu rowerów w pomieszczeniach należy pamiętać o innych. Rowery parkujemy tak, aby wystarczyło miejsca dla innych pielgrzymów. Nie zapominamy także o gospodarzach, którzy nas goszczą, należy więc uważać na ściany i podłogi w pomieszczeniach aby ich nie pobrudzić, zadrapać lub obić.

Czy muszę mieć kask?
Kaski i maski to niezbędny element ubioru pielgrzyma. Uczestnictwo w pielgrzymce będzie możliwe tylko dla osób jadących w kaskach. Nie warto oszczędzać pieniędzy na kask lub wstydzić się kasku na głowie, a przez to ryzykować utratą zdrowia lub nawet życia.

Jak wygląda powrót?
Jeśli ktoś ma więcej czasu wolnego, chęci i sił, może we własnym zakresie wrócić do domu rowerem. Istnieje również możliwość aby zostać na kilka dni na Jasnej Górze. Organizatorzy zapewniają możliwość powrotu do Głogowa, Zielonej Góry i Świebodzina. Pielgrzymi, wybierający tą formę powrotu nie martwią się o rower i bagaż zasadniczy, gdyż bagaż i rower będą do odebrania na miejscu w Głogowie, Zielonej Górze i Świebodzinie. Wyjazd z Częstochowy planowany jest na godzinę 16:00. Przyjazd w niedzielę 3 lipca 2022 r. do Głogowa planowany jest na ok. godz. 21:00, do Zielonej Góry na ok. godz. 22:00 a do Świebodzina na ok. godz. 23:00. Koszt powrotu do Głogowa, Zielonej Góry i Świebodzina to 80 zł.

Nie ma odpowiedzi na moje pytanie.
Jeśli powyżej nie ma odpowiedzi na nurtujące Cię pytanie, możesz zadać je nam poprzez formularz kontaktowy. Postaramy się jak najszybciej i rzeczowo odpowiedzieć na Twoje pytanie.

Prywatność